Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Gospodarka odpadami i ochrona środowiska Samorządowcy chcą zrezygnować z węgla...

  Gospodarka odpadami i ochrona środowiska

Przedstawiciele samorządów trzymający litery składające się na hasło: Dekarbonizacja 2030
29-09-2020

Samorządowcy chcą zrezygnować z węgla do 2030 roku

28 września 2020 roku w Starej Kopalni w Wałbrzychu podpisano „Deklarację Samorządów Subregionu Wałbrzyskiego”

Samorządowcy z kilkunastu gmin subregionu wałbrzyskiego zobowiązali się w niej do dekarbonizacji, czyli i odejścia od stosowania węgla i innych paliw kopalnych do 2030 roku.

Deklarację, symbolicznie podpisywaną w Starej Kopalni w Wałbrzychu, zdecydowało się poprzeć kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów z subregionu wałbrzyskiego, tj.: Wałbrzycha, powiatu wałbrzyskiego, świdnickiego, kłodzkiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego i kamiennogórskiego. Dokument ten pokazuje wspólną, ambitną, wizję i determinację w realizacji Sprawiedliwej Transformacji i odejścia od paliw kopalnych na rzecz OZE. To mocne zobowiązanie zostało podyktowane zagrożeniem dla ludzi i środowiska w wyniku gwałtownych zmian klimatycznych wywołanych działalnością człowieka.

Wykorzystując wsparcie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE, inne źródła środków zewnętrznych oraz własne zasoby budżetowe samorządowcy chcą przygotować i zrealizować program dekarbonizacji. Będzie dotyczył m.in. likwidacji pieców węglowych, rozwoju odnawialnych źródeł energii, wykorzystania energii elektrycznej i wodoru jako źródła energii w transporcie

Największe nadzieje wiąże się właśnie z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji, dlatego uczestnicy spotkania zaapelowali również do Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej o zwiększenia wsparcia dla funduszu w Polsce i na Dolnym Śląsku.