Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Gospodarka odpadami i ochrona środowiska Dolny Śląsk bez Smogu Walczymy ze smogiem. Są pieniądze na...

  Ochrona powietrza – Smog

Napis: 	
czym palisz piecu? w tle rodzina.
29-11-2019

Walczymy ze smogiem. Są pieniądze na wymianę pieców

Instytucja Pośrednicząca Aglomeracji Wałbrzyskiej rozstrzygnęła konkurs realizowany w ramach poddziałania „Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym” – Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii – projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej.

Jest to program partnerski 15 gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej, które ubiegały się o dofinansowanie na wymianę wysokoemisyjnego źródła ciepła. Pieniądze trafią także do mieszkańców gminy Żarów, którzy będą mogli skorzystać z unijnego dofinansowania.

Do 15 gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej, a tworzą ją Świdnica, Żarów, Boguszów Gorce, Dobromierz, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Marcinowice, Mieroszów, Nowa Ruda, gmina Nowa Ruda, Strzegom, Świebodzice, gmina Świdnica, Walim i Wałbrzych trafią środki, które przeznaczone zostaną na wymianę systemu ogrzewania. Wartość przyznanego dofinansowania opiewa na kwotę ponad 14 milionów złotych. Nie wiadomo jeszcze, jaka część tych środków trafi do gminy Żarów, ponieważ nie są znane jeszcze zasady ubiegania się o wsparcie finansowe. Inwestycje polegające na wymianie starych pieców mają być w gminach realizowane w latach 2020-2022.

– Z dofinansowania, tak jak już wcześniej informowaliśmy, będą mogli skorzystać właściciele domów jednorodzinnych oraz właściciele i najemcy mieszkań w domach wielorodzinnych. Na chwilą obecną nie wiadomo, kiedy i w jakiej kwocie trafi do nas dofinansowanie przyznane w ramach tego projektu. Czekamy na informacje w tej sprawie, będziemy niezwłocznie informować o tym naszych mieszkańców. Wstępne deklaracje, na dzień dzisiejszy, złożyły 124 osoby – mówi Przemysław Sikora – zastępca burmistrza.

Smog to bardzo poważny problem. Każdy z nas dobrze wie, że zanieczyszczenie powietrza powoduje choroby płuc i dróg oddechowych, alergie, stany zapalne układu krążenia, przyczynia się do rozwoju nowotworów. Dlatego tak ważne jest, aby podejmować działania na rzecz walki o czyste powietrze. Pamiętajmy, że palenie drewna i innych paliw stałych oraz śmieci stanowi przyczynę emisji do powietrza pyłu i innych szkodliwych substancji. A korzystanie ze starych pieców i kotłów sprawia, że zanieczyszczenia trafiają nie tylko na zewnątrz, ale również do samych ogrzewanych pomieszczeń, narażając tym samym nasze zdrowie i życie.

Magdalena Pawlik