Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Rozwój wsi i Rolnictwo Apel do rolników o zachowanie...

  Rozwój wsi i Rolnictwo

Traktor na polu podczas żniw
25-05-2020

Apel do rolników o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw

Zbliża się czas intensywnych prac rolnych. Żniwa wieńczą codzienny trud rolnika. Wymagają jednak wytężonej pracy, od rana do późnego wieczora, często w zmieniających się warunkach atmosferycznych, a także używania maszyn rolniczych o skomplikowanej konstrukcji.

Państwowa Inspekcja Pracy apeluje o zachowania rozwagi i ostrożności, a także przestrzeganie wymogów bezpiecznej pracy, zwłaszcza w tym roku, w którym dodatkowo zmagamy się z pandemią koronawirusa. Tylko w 2019r. odnotowanych zostało w Polsce 12 909 zdarzeń, które uznane zostały przez KRUS za wypadki przy pracy w rolnictwie. W ich efekcie 10 238 osób zostało poszkodowanych i doznało uszczerbku na zdrowiu, a aż 57 poniosło śmierć.

– Apelujemy do Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności podczas prac żniwnych oraz o stosowanie zasad bezpieczeństwa i rozsądku. Korzystajcie tylko z maszyn i narzędzi w pełni sprawnych, w dobrym stanie technicznym. Zakładajcie osłony na ruchome elementy maszyn, zwłaszcza wały napędowe. Pracujcie w przylegających do ciała ubraniach, bez luźnych elementów, aby uniknąć pochwycenia przez wirujące i obracające się części maszyn, a także w butach chroniących przed poślizgnięciem. Nie przewoźcie ludzi na załadowanych przyczepach, na pomostach oraz dyszlach i błotnikach maszyn. Wyłączajcie napęd oraz silnik ciągnika przed rozpoczęciem naprawy, czyszczenia i konserwacji maszyn. Bądźcie bardzo ostrożni podczas włączania się do ruchu po drogach publicznych. Pamiętajcie również, że w czasie żniw dzieci mają wakacje. Najmłodsi często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych z zabawą w gospodarstwie. Zapewnijcie im odpowiednią opiekę i zorganizujcie bezpieczne miejsce zabaw, z dala od pracujących maszyn rolniczych – pisze w piśmie do rolników Małgorzata Łagocka Okręgowy Inspektor Pracy we Wrocławiu.