Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Rozwój wsi i Rolnictwo Sprawy Wsi Dzień Sołtysa

  Sprawy Wsi

Na zdjęciu kobieta i mężczyzna
19-03-2019

Dzień Sołtysa

Sołtysi, którzy pracują na terenie gminy Żarów odebrali w piątek, 15 marca specjalne podziękowania z okazji Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa. Otrzymali także upominki od burmistrza Leszka Michalaka oraz zastępcy burmistrza Grzegorza Osieckiego za cztery lata kadencji i wspólnej pracy na rzecz mieszkańców i wsi.

Bycie Sołtysem to zaszczytna, ale zarazem trudna funkcja. To również ogromna odpowiedzialność i praca wymagająca wielkiego zaangażowania i wrażliwości społecznej. Za to wszystko składamy Wam serdeczne podziękowania. Dziękujemy za owocną współpracę i życzymy zadowolenia oraz satysfakcji w pełnieniu tej ważnej służby społecznej – dziękowali naszym sołtysom burmistrzowie.

Na terenie gminy Żarów pracuje 17 sołtysów: Agnieszka Mazur (Bożanów), Henryk Rycerz (Buków), Jolanta Urbanik (Gołaszyce), Imbramowice (Marek Fita), Andrzej Rachwał (Kalno), Andrzej Grabowski (Kruków), Jan Sołtysiak (Łażany), Eugeniusz Bernatowicz (Marcinowiczki), Witold Madej (Mielęcin), Marta Wądołowska (Mikoszowa), Krystyna Popek (Mrowiny), Łukasz Brańka (Pożarzysko), Agnieszka Proniewicz (Przyłęgów), Ryszard Pawlik (Pyszczyn), Beata Śliwa (Siedlimowice), Stanisłwa Legiejew (Wierzbna) i Wojciech Elżbieciak (Zastruże). Do ich obowiązków należy głównie pobór podatków od mieszkańców, organizacja zebrań wiejskich, uczestnictwo w naradach sołtysów, spotkaniach i uroczystościach gminnych, przekazywanie ważnych informacji z gminy, zarządzanie funduszem sołeckim oraz organizacja życia społecznego na wsi. Jak sami przyznają funkcja, jaką pełnią przynosi wiele satysfakcji, jednak bycie sołtysem wcale nie jest łatwym zajęciem.

Cieszymy się, że nasza praca jest doceniana, jednakże to naprawdę ciężka praca społeczna, wymagająca poświęcenia – mówili sołtysi.

Z okazji Dnia Sołtysa w Żarowie tradycyjnie rozegrany został Sołecki Turniej w Kręgle. Wynik turnieju był sprawą drugorzędną, liczyła się dobra zabawa, a przede wszystkim wspólna integracja.

Magdalena Pawlik