Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Rozwój wsi i Rolnictwo Sprawy Wsi Stowarzyszenie Wierzbna DR. otrzymało...

  Sprawy Wsi

Trzy odoby na zdjęciu
26-09-2019

Stowarzyszenie Wierzbna DR. otrzymało dofinansowanie

Napisali wniosek i otrzymali dofinansowanie.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Wierzbna DR. ubiegali się o dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania „Szlakiem Granitu” na realizację zadania „Wzmocnienie potencjału wiejskiej społeczności lokalnej i koła gospodyń wiejskich w Wierzbnej w celu realizacji imprez integracyjnych na terenie wsi Wierzbna i Gminy Żarów”.

Wniosek został pozytywnie oceniony, czego efektem jest podpisana już umowa i przyznane dofinansowanie w wysokości 23.001,00 złotych. Pieniądze zostały przyznane w ramach grantu ”Poznajemy i zachowujemy nasze dziedzictwo”. Najważniejszym celem realizowanego projektu będzie integracja lokalnej społeczności. A na co dokładnie zostały przyznane środki finansowe?

– Nasz projekt wpisuje się w dwa główne zadania planowane do realizacji. Jest to wsparcie Koła Gospodyń Wiejskich – w tym wyposażenie kuchni oraz wsparcie mieszkańców dotyczące kultywowania lokalnego dziedzictwa, obrzędów i tradycji. Ważną potrzebą jest także upamiętnienie historii wsi oraz zachowanie pamięci o wybitnych mieszkańcach Wierzbnej. Istnieje też inna ważna potrzeba, dla której realizujemy nasz projekt. To promocja lokalnych walorów przyrodniczych oraz zdrowego, naturalnego odżywiania. Z otrzymanych środków planujemy również zakupić niezbędne wyposażenie kuchenne i eventowe oraz produkty, z których korzystać będzie Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzbnej. Zorganizowana zostanie także nowa impreza – „Bieg Wierzbnów”. W imprezie miłośnicy biegów będą mogli spróbować swoich sił na dystansie 12,09 km, co jest nawiązaniem do pierwszej wzmianki o wsi Wierzbna z 1209 roku. W tym dniu odbędą się również biegi dla najmłodszych, gry i zabawy oraz „Miasteczko Zdrowia”, w którym będziemy promować zdrowy styl życia i odżywania. Start nastąpi przy zamku rodziny Wierzbnów, a nasze stowarzyszenie i panie z Koła Gospodyń Wiejskich będą wręczać okolicznościowe puchary. Dodatkowo animatorzy zorganizują festiwal baniek mydlanych. Bieg zaplanowany został na wiosnę 2020 roku, czeka nas więc wiele atrakcji – mówi Wojciech Pawłowski prezes Stowarzyszenia Wierzbna DR.

Ciężka praca opłaca. Gratulujemy Stowarzyszeniu Wierzbna DR. pozyskania grantu i czekamy na realizację całego projektu.

Magdalena Pawlik

FOTO: Facebook LGD „Szlakiem Granitu"