Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Rozwój wsi i Rolnictwo Sprawy Wsi Dożynki gminne w tym roku bez imprezy...

  Sprawy Wsi

Spotkanie przedstawicieli  przy stole
14-07-2020

Dożynki gminne w tym roku bez imprezy plenerowej

Burmistrz Leszek Michalak oraz zastępca burmistrza Przemysław Sikora wspólnie z sołtysami podjęli decyzję, że gminne dożynki w tym roku zostaną odwołane. Odbędzie się tylko uroczysta msza święta dziękczynna w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie.

Powodem jest oczywiście epidemia koronawirusa i ograniczenia, jakie rząd RP wprowadził w związku z organizacją dużych imprez plenerowych.

- Dożynki to dla mieszkańców, którzy mieszkają na wsi, stały i nieodzowny punkt w kalendarzu wydarzeń. Jednak w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców, zdecydowaliśmy o odwołaniu tegorocznego Święta Plonów. Wiemy, że jest to wieloletnia tradycja naszej gminy i doskonała okazja do tego, aby podziękować rolnikom za ich ciężką pracę, niemniej jednak bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli wrócić do wspólnego, tradycyjnego świętowania, by móc razem podziękować Panu Bogu za plony, a rolnikom przekazać wyrazy szacunku i wdzięczności za Ich ciężką pracę i codzienny trud – mówili podczas spotkania z sołtysami burmistrz Leszek Michalak i zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

Uroczysta msza dożynkowa zaplanowana została na 6 września 2020r. w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie. Po mszy świętej nie będzie jednak możliwości świętowania w plenerze. Podczas narady z sołtysami, która odbyła się w poniedziałek, 6 lipca uzgodniono także, że w uroczystościach kościelnych będzie mogła brać udział trzyosobowa delegacja z każdej wsi.

W związku z epidemią koronawirusa dożynki zostały odwołane w całym powiecie świdnickim.

Magdalena Pawlik