Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Rozwój wsi i Rolnictwo Sprawy Wsi Rolniku – przygotuj się do Spisu Rolnego

  Sprawy Wsi

Baner ze zdjęciem rolników i napisem: 	
POWSZECHNY SPIS ROLNY 1.09.-30.11.2020
18-08-2020

Rolniku – przygotuj się do Spisu Rolnego

Już 1 września w całej Polsce rozpocznie się Powszechny Spis Rolny – obowiązkowy dla każdego użytkownika gospodarstwa rolnego.

Kiedy odbędzie się spis rolny?

Spis rozpocznie się 1 września i potrwa 3 miesiące, do 30 listopada 2020r. Dane będą zbierane wg stanu na 1 czerwca 2020r.

Kto musi się spisać?

Spisowi podlegają faktyczni użytkownicy gospodarstw rolnych. Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego otrzyma list od Prezesa GUS. Oprócz informacji o obowiązku spisania się, list będzie zawierać ważne informacje potrzebne do logowania się w aplikacji spisowej. Dlatego to pismo należy zachować aż do momentu spisania się!

Jak się spisać?

W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 przewidziano trzy metody do wyboru.

Samospis internetowy to kluczowa metoda spisowa i o niej w pierwszej kolejności powinni pomyśleć rolnicy. Jest to metoda wygodna, ponieważ spisać się można samodzielnie w domu przez komputer lub telefon z dostępem do Internetu, w dogodnym dla siebie momencie. Dla rolników, którzy nie posiadają komputera lub telefonu z dostępem do Internetu, planowane jest przygotowanie na czas spisu Gminnego Punktu Spisowego.

Jeśli rolnik z jakichś ważnych powodów nie może lub nie chce spisać się przez Internet, powinien zadzwonić na infolinię spisową (pod numer 22 27 99 999) i spisać się przez telefon.

Rolnik, który nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji (Internet lub telefon), może spodziewać się wizyty rachmistrza. Rolnicy powinni pamiętać, że w takim przypadku nie będą już mogli odmówić udzielenia odpowiedzi i przełożyć tego na inny termin. Rachmistrze rozpoczną pracę 1 października 2020 r.

Dlaczego spis rolny jest potrzebny?

Powszechny Spis Rolny jest organizowany co 10 lat. Jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Samym rolnikom wyniki spisu pozwolą ocenić zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej mające wpływ na opłacalność ich produkcji.

Gdzie szukać informacji?

Podstawowym źródłem informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 jest strona internetowa spisrolny.gov.pl. Warto też na bieżąco śledzić stronę internetową Urzędu Miejskiego w Żarowie lub konto społecznościowe Facebook Gmina Żarów oraz stronę Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Ponadto od 17 sierpnia 2020r. wsparcie i pomoc uzyskamy dzwoniąc na infolinię spisową pod numer: 22 27 99 999.

W związku ze zbliżającym się spisem Prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut wystosował list do użytkowników gospodarstw rolnych. Z listem można się zapoznać poniżej:

List prezesa GUS,
plik: pdf, Rozmiar: [205.85 KB]