Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > SIM Sudety 200 nowych mieszkań w Żarowie

  SIM Sudety

Burmistrz Leszek Michalak podpisuje akt notarialny
21-10-2021

200 nowych mieszkań w Żarowie

Burmistrz Leszek Michalak we wtorek, 20 października, wraz z innymi udziałowcami, w tym 16 gmin, podpisał w Kłodzku akt notarialny powołujący do życia SIM Sudety Sp. z o.o.

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Mieszkania będą budowane na terenach, które do spółki wniesie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), a gmina Żarów, tak jak i pozostałe samorządy, otrzymała dotację z budżetu państwa w wysokości 3 milionów zł, która w całości zostanie przeznaczona na wkład do spółki.

prezes KZN i Burmistrz Leszek Michalak

- Powołanie do życia spółki SIM Sudety otwiera możliwość wybudowania w Żarowie 200 nowych mieszkań, z których 80% będzie przeznaczone na wynajem i co najważniejsze z nawet o połowę niższymi stawkami czynszu niż na rynku komercyjnym. To olbrzymia szansa na własne mieszkanie dla rodzin, których nie stać na wzięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie – informuje burmistrz Leszek Michalak. I dodaje – W ramach tego przedsięwzięcia w Żarowie zostaną wybudowane mieszkania, w których, w pierwszej kolejności zapewnione zostaną mieszkania dla osób wychowujących przynajmniej jedno dziecko (własne lub przysposobione) oraz dla osób starszych (60+).

Mieszkanie w SIM, to szansa na własne mieszkanie dla wielu osób i rodzin, które nie posiadają własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Burmistrz Leszek Michalak podpisuje akt notarialny

Całe przedsięwzięcie jest realizowane w ramach rządowego programu, w ramach którego KZN przekazuje do spółki grunty, a Bank Gospodarstwa Krajowego udziela spółce preferencyjny kredyt w wysokości 80% wartości inwestycji. Odsetki od tych kredytów wykupuje Skarb Państwa, dzięki temu BGK może zaoferować niższe oprocentowanie, co w efekcie przełoży się na to, że stawki czynszu w mieszkaniach SIM są niższe niż na rynku komercyjnym.

Dodatkową korzyścią dla najemców SIM jest to, że najemca ma możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie 15 lat).